Vad för slags present ger man till havet?
För mig är havet mer än natur. Det är lugn, tystnad och harmoni. Och det är en plats jag inte kan tänka mig att leva utan. Jag har samma kärlek till havet som till en person. Med havskärleken kommer en känsla av att jag vill ge något tillbaks till havet som gett mig så mycket. Men vad för slags present ger man till havet?
En del man kan ge till havet är att visa fler hur vackert det är; Jag tror att det är bra att inspirera fler att vistas i havsmiljö – för om fler blir förälskade i havet kanske de också vill hjälpa havet att må bättre.
Vi har under expeditionen stött på över 150km kuststräcka och blivit både glada och ledsna. Mest glada. Men det är ett faktum att ungefär 5 badkar-storlek med skräp flyter iland längs Bohusläns kuster varje timme. Det är havsströmmar som tar med sig plast och skräp från fartyg och hela världen. Vissa öar vi varit på har varit i stort sätt och glädjande nog varit helt rena från skräp, andra öar har stränder med massvis rep och plastföremål. Det är inte bara för att vi som bor i Sverige slänger skräp i havet, mycket blåser hit eller sköljs ner i havet från land med regn. Erik sa en gång att ”us cleaning up a beach is like a drop in the ocean”, men ändå.
Om man gillar havet kan man således bevisa det genom att inte slänga något skräp någonstans, för förr eller senare hamnar det kanske i havet. Och man kan tipsa Renkust.se om skräpsamlingar längs bohuskusten så kommer de och hämtar! Detta fantastiska tips fick jag från Patrik på Kajaktiv tjörn. Man markerar på en karta där man lagt eller samlat skräp som man kanske inte kan hantera själv: http://www.renkust.se/karta/
Och man kan stödja Håll Sverige rent’s satsning mot marint skräp: http://www.hsr.se/fakta/fakta-om-skrapet-i-havet